Astmas terapija – iesaistām bērnu!

Mazais pretojas ārstēšanai

Astmas ārstēšanā bērniem darbojas tieši tas pats princips, kas pieaugušajiem: tas, cik labi izdosies uzlabot veselības stāvokli, ir atkarīgs no šādiem faktoriem:

• zināšanas
• motivācija un
• atbildība pašam pret sevi

Izglītojoties kopā ar bērniem,vecāki var gūt daudz labākus panākumus un motivēt mazos terapijas nīdējus tomēr pildīt ārsta norādījumus, tādejādi arī paaugstinot atveseļošanās procentu.

Informēti vecāki

Cenšoties uzlabot ar astmu sirgstošo bērnu veselību, galvenā loma ir vecākiem. Tikai tad, ja vecāki ir paši ieguvuši plašas zināšanas par šo slimību, viņi var motivēt bērnus, un palīdzēt apkarot slimību.

Taču vecāku šaubas, nedrošība un negatīvā nostāja bērnu ietekmē pilnīgi citādāk, no vecāku attieksmes tad arī veidosies bērna attieksme un sadzīvošana ar slimību nākotnē. Bez tam – vecāki vienmēr būs bērnam paraugs – tas, kurš pats vairāk ir nolaidīgs, nekā disciplinēts, nevar gribēt disciplīnu no bērna.

Svarīgi informēt skolotājus un bērnudārza audzinātājas

Bieži vien ne bērnudārzu audzinātājām, ne skolotājām nav nekāda nojausma, kā tad vajadzētu rīkoties gadījumā, ja bērnam sākas astmas lēkme. Sporta skolotājiem nevajadzētu baidīties stundās pieņemt arī bērnus ar astmu, jo viņiem sporta nodarbības ir ļoti noderīgas.

Māmiņa, esi aktīva! Dodies pie mācību spēkiem un izskaidro slimību, ar ko sirgst Tavs bērns! Varbūt pat vari vai nu skolā, vai bērnu dārzā izveidot nelielu astmas dienu, kur informē gan skolotājus, gan citus bērnus par šo saslimšanu.

Izskaidro bērniem saprotamā valodā

Nozīmīgs moments astmas terapijā ir informēt pašus bērnus. Mazie pacienti ātri vien sabožas, ja viņiem neviens nepaskaidro, kādēļ dienu no dienas ir jāelpo kaut kas no dīvainas ierīces. Atrodi laiku un mierīgi bērnam izskaidro, kādēļ šis process ir tik svarīgs. Skaidro bērnam saprotamā „valodā” – izdomā stāstu: varbūt inhalatorā dzīvo mazi cilvēciņi ar lāpstām, kuriem noteikti katru dienu ir jādodas no inhalatora uz bērna plaušām un tur jāuzkopj?

Vienkāršs koncepts

Mazajiem pacientiem īpaši svarīgi ir tas, ka terapija ir vienkārša un efektīva, tai jābūt pārskatāmai un tā nedrīkst pārāk ietekmēt bērna dienas režīmu. Tieši tāpat terapijai jābūt piemērotai bērna attīstības posmam – tāds mazulis, kas ar milzīgu protestu „knapi” vienreiz dienā iztīra zobus, diez vai veiks inhalācijas četras reizes dienā.

Pārvēršam visu par spēli

Inhalēt medikamentus, mērīt plaušu tilpumu – tās ir lietas, kas ilgstoši atkārtojoties ļoti nogurdina un astmas slimniekiem šķiet apgrūtinošas.

Padari šos procesus pēc iespējas patīkamākus- aplīmējat inhalatoru ar krāsainām uzlīmēm, varbūt varat to kopīgi apgleznot, iedot vārdu. Uzreiz interesantāks ārstniecības process šķiet arī tad, ja tas ir saistīts ar kādu rotaļīgu rituālu.

Piemēram, pirms vakara pasaciņas tiek veikts plaušu tilpuma mērījums. Vai arī Tu kopā ar bērnu ieraksti plaušu tilpuma mērījuma rādītāju mērījumu kladītē, par noteikti rādītāju bērns saņem nelielu atlīdzību.

Arī plaušu vingrinājumi var būt interesanti, piemēram, jūs varat kopā sarīkot balonu pūšanas sacensības vai svecīšu nopūšanas sacensības.

Ceļam pašapziņu

Bērni ir jūtīgi - tas attiecas arī uz bērniem, kuriem ir astma. Iespējams, ka Tavs mazais ir sarūgtināts, jo spēlējoties viņš nogurst daudz ātrāk nekā citi bērni, vai arī viņam ir bail, ka pārējie viņu izsmies. Bērniem, kuriem ir hroniskas saslimšanas, pašapziņa ir ļoti svarīga.

Uzslavē un lieku reizi atgādini par lietām, ko bērns prot īpaši labi: ”Tu varbūt nevari tik ilgi skriet kā pārējie, bet tu lieliski zīmē!”

Iemāci bērnam dažus izteikumus, ar kuriem viņš var cīnīties pret citiem bērniem, kuri viņu kaitina vai izsmej: „Zanei ir brilles, Ivaram ir breketes, man ir inhalators, nu un?”

Tikai tas bērns, kurš par savu slimību nekaunas, terapijā var sasniegt labus rezultātus. Īpaši var palīdzēt kontaktu veidošana ar citiem astmas slimniekiem. Tas palīdzēs tavam bērnam nejusties kā izstumtajam, mazais sapratīs, ka arī citi bērni slimo ar šo slimību.

Ļauj izlemt arī bērnam

Arī mazie astmas pacienti „uzķeras” uz iespēju izvēlēties lietas pašam. Bērniem vajadzētu ļaut izlemt, kāda veida inhalators viņam patīk vislabāk. Varbūt mazais izvēlēsies tādu, kas nav pats modernākais un iedarbīgākais, bet labāk ir nedaudz mazāk iedarbīgs inhalators, bet tāds, ko lieto ikdienā, nekā ļoti moderns, bet tāds, ko nelieto.

Jo vecāks bērns, jo lielāku atbildību viņam ir jāļauj uzņemties. Daudzi 12, 13 gadus veci bērni ar ārstu var paši jau izrunāt savus terapijas plānus. Ļauj viņiem to darīt, kaut arī kā mammai tas tev var būt grūti.

Medikamenti – astma tiek kontrolēta

Astmas terapijas mērķis ir sniegt cilvēkam iespēju dzīvot normālu dzīvi. Tas nozīmē:

• Bērnam nav astmas lēkmes
• Plaušu funkcijas ir stabilas un ar laiku ir tendence uzlaboties
• Bērns ir pēc iespējas mazāk ierobežots savās fiziskajās aktivitātēs.
• Bērna attīstību astma vai nu neietekmē vai ietekmē minimāli

Lai ar astmu slimie bērni sasniegtu šo mērķi, viņiem ir jāizvairās no vielām, kas varētu izraisīt alerģiju. Nekādā gadījumā slimie bērni nedrīkst ieelpot cigarešu dūmus. Lai stiprinātu ķermeni un pieradinātu to pie aktivitātēm, bērniem jānodarbojas ar sportu. Tomēr, lai pilnībā varētu kontrolēt slimību, nepieciešams regulāri lietot medikamentus.

Pamatā ir divas medikamentu grupas, ar kuru palīdzību notiek astmas kontrole:

• Medikamenti pēc vajadzības : Šos medikamentus pielieto tad, ja bērnam ir sākusies akūta astmas lēkme, vai arī tāda draud sākties. Šīs zāles uz laiku paplašina bronhus un palīdz apkarot elpas trūkumu. To iedarbība saglabājas tikai 2 stundas.
• Regulāri lietojamie medikamenti: Šie medikamenti palīdz izvairīties no astmas lēkmēm vai arī tās pavājina. Tie samazina elpošanas ceļu tendenci iekaist un ilglaicīgi paplašina bronhus.

Inhalatori

Daudzus astmas medikamentus ir jāieelpo. Aktīvā viela uzreiz nokļūst plaušās, tādejādi izmatojot tikai nedaudz aktīvās vielas var sasniegt labus rezultātus.

Mazāki bērni ieelpo medikamentus, izmantojot diezgan lielu inhalatoru, uzliekot vai nu elpošanas masku, vai izmantojot iemuti. Šādus inhalatorus bērni nevar nēsāt līdzi, un to lietošanā palīdz vecāki, bet bērnam augot, pēc iespējas ātrāk ir jāapgūst inhalēšanas iemaņas, lai varētu lietot pārnēsājamo inhalatoru.

Lieliski ir tādi inhalatori, kuros noskan signāls, ja inhalācija izdarīta pareizi.

Medikamenti ir svarīgi

Astmas terapijas galvenie mērķi ir, lai slimie bērni neciestu no sūdzībām, un, lai astma netraucētu gan fizisko, gan psihisko, gan garīgo attīstību. Ja astmas ārstēšana notiek veiksmīgi, tad nav ierobežotas ne bērna sociālās ikdienas aktivitātes, ne fiziskās aktivitātes.

Bez tam –slimībai iespēju robežās nevajadzētu pasliktināties.

Veiksmīga terapija ir iespējama tikai tad, ja ar astmu slimie bērni regulāri un ilgstoši lieto zāles. Medikamenti mazina sūdzības un atslābina elpceļu saspringto muskulatūru.

Lai notiktu normāla fiziska un garīga attīstība, bērnam ir jānodarbojas arī ar sporta aktivitātēm, kas ir iespējams, ja bērns regulāri ārstējas. Bez tam – plaušas var normāli attīstīties.

Vispārējās terapijas līnijas ārstējot astmu

Ar astmu slimie bērni drīkst nodarboties ar sportu, fiziskie vingrinājumi padara plaušas spēcīgākas un var palīdzēt mazināt tipiskās sūdzības par astmu.

Tāpat bērnam ir jāmācās pareizi elpot un jāveic dažādi elpošanas vingrinājumi Jo vairāk tu un bērns zināsiet par astmu, jo labāk izdosies ar to cīnīties.

Prognozes

Apmēram pusei saslimušo bērnu, līdz ar pubertātes beigām, beidzas arī astmas lēkmes, nākamajiem 40% novērojams uzlabojums, bet pieaugušo vecumā apmēram 20% cilvēku astma tiek izārstēta.
http://www.maminuklubs.lv/